Yaz mevsiminde denizin ve güneşin tadını çıkardınız, tatilinizin hakkını verdiniz. Eğer yaz aylarında cilt temizliğine özen gösterdiyseniz özellikle güneş nedeniyle meydana gelebilecek cilt sorunlarına karşı önleminizi almışsınız demektir. Peki ya sonbahar ve kış aylarında cilt bakımı önemli midir? Bu mevsimlerde cildinizin ekstra özen istediğine emin olabilirsiniz!

Sonbahar ve Kış Aylarında Cilt Bakımı Neden Önemli?

Sıcak günleri geride bıraktık. Sonbahar ile birlikte havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Elbette bu mevsim geçişi de cildinizi doğrudan etkiliyor. Sonbaharda ya da kış mevsiminde cilt bakımı yapılmadığı durumlarda ise cilt, hava koşulları nedeniyle nemini kaybedebiliyor, cilt kuruluğu meydana gelebiliyor ya da cildinizin elastikliği yok olabiliyor. Kış aylarında yağlı ciltlerde daha az yağ üretme, karma ciltlerde kuruma, kuru ciltlerde ise ağrılı olabilecek şekilde kuruma ya da çatlama görülebiliyor. Oluşan bu hassasiyetlerin önüne geçmek ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için ise cilt bakımı yapmak şart!

yuz-bakim-maskesi-ile-uyuyan-kadin

Cilt Bakımı Yaparken Hangi Adımlar İzlenmeli?

Eğer cildinize özen göstermek istiyorsanız “Sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır, kış aylarında cildimizin kurumasını nasıl engelleriz?” gibi sorulara cevap aramanız gayet normal. Şimdi, sonbahar ve kış aylarında cilt bakımı yaparken uygulamanız gerekenleri paylaşalım.

isaret-parmagi-ile-krem-alan-kadin

Temizlik ve Peeling: Sağlıklı bir cilt için temizlik elbette olmazsa olmaz! Cilt tipinize uygun temizleyici jeller sayesinde günlük cilt temizliğinizi yapabilirsiniz. Cildinizi ölü derilerden arındırmak için ise düzenli olarak peeling yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Nemlendirme: Cildiniz, sonbahar ve kış aylarında daha çok neme ihtiyaç duyar. Deride pullanma, çatlama gibi durumları engellemek için duştan sonra cilt tipinize uygun nemlendirici krem kullanmalısınız. Nemlendiricileri sadece yüzünüze değil, cildinizle el ve ayaklarınıza da uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle dışarı çıkarken yüz ve el kremlerini, dudak nemlendiricilerini kullanmayı es geçmemelisiniz.

yuzune-krem-suren-kadin

Güneş Koruması: Yaz aylarında en iyi dostlarınızdan biri olan koruma etkili güneş kremleri ile sonbahar ve kış aylarında vedalaşmamalısınız. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için her mevsim güneş kremi kullanmalısınız. Dilerseniz güneş koruyucu nemlendirici kremlerden yardım alabilirsiniz.

 

Yorum Yazın