Çalışıyorsunuz ve her ay çalışmanız karşılığında belirli bir maaş alıyorsunuz. Faturalar, kişisel giderler, çocuklarınızın eğitim masraflarının yanında eğer ev sahibi değilseniz kira gibi giderler doğrultusunda maaşınızın belli bir bölümünü tüketiyorsunuz. Rahat bir şekilde yaşamak, gelecek kaygısını büyük oranda azaltmak için ise birikim yaparak ev sahibi olmak hemen hemen herkesin hayali! Peki, bu büyük hayalinizi gerçekleştirirken bazı noktalara dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Şimdi, ev almak isteyenlere kılavuz olacak, ev alırken dikkat edilmesi gereken hususları inceleyelim.

Evinizin İhtiyaçlarınızı Karşılayacağından Emin Olun

Yaşam alanınızı değiştirmek hem yorucu hem de maddi olarak sizi zorlayabilecek bir şeydir. Bu nedenle konut almayı planlıyorsanız, uzun süre o evde konaklayacağınızı düşünerek adım atmalısınız. Bu aşamada, evinizin sizin için yeterli olup olmadığına karar vermelisiniz. Evin metrekaresi, oda sayısı gibi unsurlar karar vermenize yardımcı olabilir. Evi gezerken hangi odayı hangi amaçla kullanacağınızı ve aileniz için yeterli olup olmadığını düşünmelisiniz. Eğer evliyseniz ve ailenizi büyütmek gibi bir planınız varsa geleceği de düşünmeli ve büyüklüğü bu doğrultuda olan bir ev tercih etmelisiniz. Örneğin evinizin bir odasını çalışma odası olarak kullanmayı düşünüyorsanız ve bebeğiniz olsun istiyorsanız 2+1 bir ev sizin için yeterli olmayacaktır.

tasinirken-ev-ihtiyaclari

Evin Konumu da Evin Kendisi Kadar Önemli

İşinize, çocuklarınızın okuluna uzak ya da şehir merkezine yakın olmayan bir ev aldığınızda bu, ileriki dönemlerde sizin için sorun oluşturabilir. O nedenle “Ev alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevaplarından biri kesinlikle konum! Ulaşım olanakları konusunda başarılı, sosyal etkinlik noktalarına, işinize ya da çocuklarınızın okullarına yakın semtleri değerlendirmek, ev seçerken önem vermeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Eğer evi oturmak için değil, yatırım yapmak için alıyorsanız hemen yatırımlık ev alırken nelere dikkat edilmeli konusundan da kısacık bahsedelim. Evi almadan önce bulunduğu konum hakkında araştırma yapmalısınız. Ulaşım, alışveriş merkezi gibi geliştirme çalışmaları, konut projelerine değer katar. Bu nedenle tercihinizi; gelişmiş, gelişmekte olan noktalardan yana kullanabilirsiniz.

Kullanılan Malzeme Kalitesini İncelemeyi Es Geçmeyin

Hem daha önce içerisinde oturulmuş hem de sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, kesinlikle alacağınız evin yapımında kullanılan malzemelerin ve işçiliğin kalitesine önem vermek var! Malzeme ve işçilik kalitesinden ödün verilerek yapılmış bir ev, gelecek dönemlerde eviniz için planda olmayan harcamalar yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle parkeleri, banyo ve mutfak dolaplarını, pencereleri ve kapıları, varsa ankastre ürünleri incelemelisiniz. Ayrıca binada mantolama ya da dairede ısı ve ses yalıtımı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

ev-anahtari

Yasal Detayları Önemseyin

Siz hayalinize kavuşmak için heyecanlanırken bazı kişiler bu süreçte hayal kırıklığı yaşamanıza ve maddi-manevi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. İşte, tam da bu nedenle ev alırken dolandırılmamak için güvenilir emlak danışmanlarından yardım almalısınız. Bunun yanında oluşabilecek bazı sorunları önceden engellemek için yapmanız gerekenler de elbette var!

Ev alırken kat irtifakı, kat mülkiyeti ve iskân gibi belgelerin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Peki, bu belgeler ne anlama geliyor? Kat irtifakı, inşa aşamasında olan binadan ev sahibi olacağınızı belirten belgedir. Kat mülkiyeti ise binanın inşası bittikten sonra düzenlenir ve evin size ait olduğunu belirtir. İskân belgesi ise binanın, inşa süreci öncesinde belediyeye verilen projeye uygun bir şekilde tamamlandığını belirten ve yapının yasal olduğunu gösteren bir belgedir. İskanı olmayan binalar yasal statüsünde değildir ve elektrik, su gibi abonelikler yasal olarak dairelere bağlanamaz. Üstelik bina yasal olmadığı için, çıkabilecek bir yıkım kararı sonrasında hakkınızı savunamazsınız. Bu nedenle belgeleri incelemeli, eğer inşa sürecinde bir yapıdan daire alıyorsanız güvenilir bir şirketten daire aldığınıza emin olmalısınız.

ev-almak-icin-para-biriktirmek

Eviniz İçin Birikim Yapmaya Şimdiden Başlayın!

Eğer ev bedelini ödemek için yüksek bir birikiminiz yoksa ve konut almak istediğiniz proje taksitlendirme seçeneği sunmuyorsa, bu durumda büyük ihtimalle bir miktar peşinat ödemeyi ve konut kredisi sayesinde geri kalan tutarı karşılamayı planlıyorsunuzdur. Evet, konut kredileri sayesinde belirli bir tutarı karşılayabilirsiniz peki ama peşinat için vermeniz gereken tutar? Küçük birikimlerle evinizin peşinatı için birikim yapmanız mümkün! Nasıl mı? Elbette ki BES sayesinde! Aylık olarak ödediğiniz katkı payları ve aylık olarak ödediğiniz katkı payının %25’i oranında devlet katkısı sayesinde birikim yapabilir ve rahat bir emeklilik dönemi yaşamanız konusunda size yardımcı olacak ev sahibi olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz!

Vakıf Emeklilik BES müşterisi olmak için hemen tıklayınız.

 

Yorum Yazın