Benjamin Franklin’in de dediği gibi “Eğer zengin olmak istiyorsanız kazanmak kadar biriktirmeyi de düşünün.” Peki, sizce bu hayatta gerçek zenginlik, mutluluk değil de ne? Bakın, bendeniz Bay Bilen ve bu konuda söyleyecek çok şeyim var. Ancak sadece ben söylemiyorum. Dünyanın güvenilir kurumlarınca yapılan araştırmalar da gösteriyor ki para harcamaktan daha mutlu eden bir şey varsa o da tasarruf yapmak.

Borçlarınızı kapatın

“Borç yiğidin kamçısıdır.” demiş atalarımız ama sadece borçlanmanız için söylememişler elbette. Eğer gerçekten sizi kamçılayacak güçlü bir şey arıyorsanız bir de birikim yapmayı deneyin. Zira borçlu durumda olmak hayattaki en büyük stres kaynaklarından biri. Hayatınızın devamında size çatı olacak bir ev almak için ya da ayağınızı yerden kesecek sağlam bir otomobil almak için borçlanmanız gerekiyorsa sonuna kadar arkanızdayım elbette. Ancak bir sonraki sezonda yüzüne bakmayacağınız bir çanta için borçlanmayın. Aynı atalarımız “Ayağını yorganına göre uzat.” da demiş. Biraz da bu söze kulak verin.

Deneyimler mutlu ediyor

Yapılan araştırmalar gösteriyor ve ben de öyle inanıyorum ki en mutlu eden harcamalar, deneyimleriniz. Yeni bir kültürü yerinde keşfetmek, yeni bir dil öğrenmek, doğada vakit geçirmek, toprağa dokunmak, hatta yeni bir canlı ile tanışmak… Deneyimlemenin bir sınırı yok ve her deneyiminiz, sizi bir adım daha öteye götürüyor. Hayat bir keşif değil mi zaten? Dolabınızdaki gömleklere bir yenisini daha kattığınız zaman değil, daha önce görmediğiniz bir yer gördüğünüzde biraz daha gelişiyorsunuz. Yani yaptığınız harcamalarınızın sizi gerçekten mutlu kılmasını istiyorsanız hayatınızda yeni deneyimlere yer açmaya bakın derim.

En büyük mutluluk hayallerin gerçekleşmesi!

Açıkçası hayatta bir hedefiniz, peşinden koşacak bir hayaliniz yoksa tasarruf yapmanın da pek bir anlamı yok. Ne için tasarruf ediyorsunuz? Hayalinizdeki eve sahip olmak için mi, ailenize sağlam bir gelecek inşa etmek için mi, yoksa emekliliğinizde dünyayı gezmek için mi? Hayallerinizin sınırı yok. Ancak hayalleri gerçekleştirmek için birikime ihtiyacınız var. Ki bu noktada Bireysel Emeklilik Sistemi’ni değerlendirebilirsiniz. Hem hayatınıza değer katan Yaşam Kulüpleri ile hem de birikiminize ek %25 devlet katkısı ile birikim için kârlı araçlardan biri.

Çevrenizdeki hayatlara değer katın

Gerçekten mutlu ve tatminkâr bir yaşam sürmenin yolunun, çevrenizdeki insanları mutlu etmekten geçtiğini biliyor muydunuz? Paylaşmak, çoğalmaktır. İyi durumda olduğu halde kullanmadığınız eşyalarınızı çevrenizdeki ihtiyaç sahipleri ile paylaşın, artan yemeklerinizle sokak hayvanlarını besleyin, çevrenize yardım edin. İnanın, yaşamınız böyle çok daha zenginleşecek.

 

Yorum Yazın