Ülkemiz deprem kuşağında yer alıyor. Doğal olarak depremlerle karşılaşmamız gayet normal. Bu nedenle gerekli önlemleri almamız oldukça önemli. Deprem öncesinde alınması  gereken önlemleri bilirsek ve deprem sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olursak depremlerin bizim ve ailemiz üzerinde oluşturabileceği maddi, manevi zararları en aza indirmemiz mümkün olabilir. İşte, mart ayının ilk haftasında düzenlenen Deprem Haftası da bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Peki, depremden nasıl korunuruz? Şimdi, alınması gereken deprem önlemlerini sıralayalım.

Deprem Öncesinde Alınması Gereken Önlemler

Depremden önce almanız gereken pek çok önlem ve dikkatli olmanız gereken pek çok nokta bulunuyor. Dikkatli olunması gereken konulardan biri ise hiç kuşkusuz ki ev seçimi ve deprem öncesinde evde alınması gereken önlemler!

 • Depreme dayanıklı malzemelerle, sağlam zemin üzerine (kaygan, ovalık olmayan bölgelere) inşa edilmiş binaları tercih etmelisiniz.
 • Yaşadığınız binanın iskanının olmasına ve binaya, projesinde belirtilenin dışında bir ekleme yapılmadığına emin olmalısınız.
 • Elektrik, su, doğalgaz gibi tesisatları düzenli aralıklarla kontrol ettirmeli ve ihtiyaç varsa onarılmasını sağlamalısınız.
 • Deprem sonrasında oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumu engellemek için elektrik sigortalarını ve gaz vanalarını otomatik hale getirmelisiniz.
 • Gardırop, buzdolabı, masa… Deprem sırasında düşebilecek tüm mobilyaları duvara ya da zemine sabitlemelisiniz. Aksi takdirde bu mobilyalar deprem sırasında size zarar verebilir.
 • Mobilyaların yanı sıra; raflarda bulunan kitap ya da dekoratif obje gibi ürünleri ve dolap kapaklarını da herhangi bir yaralanma meydana gelmemesi için sabitlemeyi unutmamalısınız.
 • Yatağınızı, cam kenarlarına konumlandırmamak da yaralanmaları engellemek konusunda önemli bir unsurdur.
 • Acil çıkış kapılarını kapatmamalı ve kapıların önlerini hareket etmeyi zorlaştırıcı unsurlardan arındırmalısınız.
 • Apartmanınızda deprem tatbikatı yapmayı küçümsememeli ve bu konuda bina yönetimi ile konuşmalısınız. Tatbikatlar, deprem sırasında nasıl hareket etmeniz konusunda size yardımcı olur.
 • Deprem çantası hazırlamalı ve kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde tutmalısınız.

Deprem tedbirleri

Deprem Çantasında Neler Bulunur?

Deprem çantası, deprem sonrasında ihtiyaçlarınızı gidermek için oldukça önemlidir. Peki, deprem çantasında neler olmalı?

İlk yardım çantası, su ve enerji verecek yiyeceklerin deprem çantasında yer alması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra mevsim şartlarına uygun giyecekler, battaniye, yağmurluk, bir miktar para, önemli evrak, aracınız yoksa bir çadır, pilli radyo, yedek pilleri ile birlikte bir fener, çakmak, çakı, düdük ise olmazsa olmazlar arasında yer alır. Ayrıca kullandığınız ilaçlar, kuru ve ıslak mendil gibi hijyeninizi sağlayabilecek ürünlere de deprem çantanızda yer vermeyi unutmamalısınız.

Deprem çantasında olması gerekenler

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Deprem anında yapılması gerekenleri uygulayarak depremden görebileceğiniz zararı azaltabilirsiniz. Depremde yapılması gereken şeylerin başında kesinlikle paniğe kapılmamak gelir. Panik yapmayın ve balkon, cam, merdiven, asansör gibi noktalara yönelmeyin. Bu alanlar zarar görmenize neden olabilecek alanlardır. Bunun yerine, bir masanın veya sabitlenmiş bir koltuğun yanına çökmeli, kafanızı koruyacak şekilde kapanmalı ve hareket etmeyecek bir eşyaya tutunmalısınız. Pozisyonunuzu almadan önce deprem çantanızı yanınıza almanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var! Ayrıca deprem sırasında ayakta durmamalı, tesisatlara dokunmamalısınız.

Deprem Sonrasında Yapılması Gerekenler

Depremde yapılması gerekenleri yaptınız peki ya sonrasında? Deprem sonrasında yapılması gerekenler de oldukça önemlidir.

 • Deprem sonrasında çıkan yangınlar oldukça fazladır. Bu nedenle -eğer otomatik değilse- evden çıkmadan önce gaz vanalarını kapamalısınız.
 • Hızlı bir şekilde acil çıkışları kullanarak binadan çıkmalı ve deprem çantanızı almayı unutmamalısınız.
 • Toplanma noktalarına gitmelisiniz.
 • Acil durumlar dışında telefonu kullanmamalısınız.
 • Radyolardan yapılacak uyarıları dinlemelisiniz.
 • Deprem sonrasında artçı sarsıntılar olabilir. Bu nedenle bir süre eve girmemenizde fayda var.

VIP Ferdi Kaza Sigortası ile Kendinizi ve Sevdiklerinizi Güvence Altına Alın

Vakıf Emeklilik’in ürünlerinden biri olan VIP Ferdi Kaza Sigortası* sayesinde deprem nedeniyle meydana gelen vefat durumunda ailenizi, deprem nedeniyle oluşabilecek daimi maluliyet durumunda ise kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

VIP Ferdi Kaza Sigortası hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

*VIP Ferdi Kaza Sigortası, sadece yetkili acentelerimiz tarafından satılmaktadır.

 

Yorum Yazın