Her şey insanlar için. Yani hayatta dilediğimiz güzel şeyleri yaşamanın yanı sıra hiç istemediğimiz şeyleri de yaşayabiliriz. Elbette ki hastalıklar hiç yaşamak istemediğimiz şeyler arasında yer alıyor. Fakat hayatta başımıza gelebilecek kazalara karşı tedbir aldığımız gibi, hastalıklara karşı da tedbir alabilir ve olumsuz bir şekilde etkilenme oranını en aza indirebiliriz. Örneğin nasıl ki emniyet kemeri araç kullanırken olası bir kaza durumunda sizi koruyorsa, hastalıklardan korunmak için alacağınız tedbirler de hastalıklara yakalanmama konusunda size yardımcı olabilir. Peki, özellikle tehlikeli hastalıklardan korunma yöntemleri nelerdir?

Sağlığınızı Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

TÜİK’in “2017 Ölüm Nedenleri” verilerine göre 2017 yılında 165.323 kişi dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetti. Dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle vefat edenlerin %39,7’sini ise kalbin, çeşitli nedenlerden dolayı fonksiyonlarını yerine getirememesinden dolayı meydana gelen iskemik kalp hastalıkları oluşturuyor. Aynı yılın verilerine göre, ülkemizde ölüm nedeni sıralamasında ikinci olarak iyi ve kötü huylu tümörler yer alıyor. 2017 verilerine göre bu nedenle hayatlarını kaybedenlerin sayısı 81.527.

Damarlarda oluşan tıkanıklar nedeniyle meydana gelen kalp krizlerinin başlıca ölüm nedenlerinden biri olduğu kanıtlanmış durumda. Bunun yanında damar tıkanıklıkları felce de sebep olabilir. Peki, kalp krizinden korunma yolları nelerdir? Bunun yanı sıra ölüm nedeni sıralamasında ikinci olan tümörlerden nasıl korunabiliriz?

Spor, Vücudunuzun Dostudur

Yaşınızın ve sağlığınızın elverdiği şekilde düzenli spor yapmak daha dinç hissetmenizi sağlamanın yanı sıra kemik ve kaslarınızı da güçlendirir. Düzenli spor, kalp hastalıkları ve kalp krizinden korunma yolunda en büyük yardımcılarınızdan biridir. Kalbinizin güçlenmesi için her gün hızlı tempoda yaklaşık yarım saat yürüyüş yapabilirsiniz. Spor yapmaya başlamadan önce bir kalp doktorunun muayenesinden geçmenizde fayda var. Ayrıca spor yaparken kalp çarpıntısı, kalp sıkışması gibi durumlarda da acilen bir doktor kontrolünden geçmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Spor yapmanın faydaları

Sağlıklı Beslenmek, Sağlıklı Bir Kalbin Anahtarıdır

Beslenmenin vücudunuzun dinç, sağlıklı olması ve dolayısıyla hayat kalitenizin yüksek olması konusunda direkt bir etkisi var. Kalıtsal olmayan hemen hemen her hastalıkla ilişkilendirebileceğimiz beslenme, elbette ki kalp, damar hastalıklarında ve kanser oluşumunda da söz sahibi. Eğer kötü hastalıklardan korunmak istiyorsanız trans yağlardan uzak bitkisel yağlara yakın olmalısınız. Bunun yanı sıra kırmızı et yerine tavuk, balık, hindi gibi beyaz etleri tercih etmelisiniz. Meyve, sebze, süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca fast food’dan uzak durmalı, lifli, vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tüketmeli ve işlenmiş unlardansa kepekli unları tercih etmelisiniz. Son olarak şeker ve tuzdan uzak durmanın da sağlıklı beslenme için olmazsa olmazlar arasında yer aldığını hatırlatalım. Dilerseniz bu konuda sağlıklı beslenme uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin faydaları.

Sağlık Kontrolleri, Erken Müdahale Demektir

Doktora genellikle bir şikayetimiz olduğunda gideriz. Oysaki düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmak, yılda bir check-up’a girmek sağlık sorunlarınızın tanısının erken koyulmasında ve bu doğrultuda tedavi olup sağlığınıza kavuşmanızda etkili olabilir. Diğer bir deyişle, bir şikayetiniz olmasa bile düzenli bir şekilde sağlık kontrollerinden geçmelisiniz.

Kötü Alışkanlıklarınız Sağlığınızı Olumsuz Etkiler

Kötü alışkanlıkları bırakmak

Sigara içmenin sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkilediği kanıtlanmış bir gerçek. Akciğer, kalp ve damar sağlığı nedeniyle başta kanser, kalp krizi ya da damar tıkanıklığından meydana gelen felç gibi durumların görülme oranı, sigara kullanımıyla beraber artış gösteriyor. Kanser Vakfı’na göre kanser kaynaklı ölümlerin 4’te 1’inin nedeni sigara! Ayrıca sigara tüketimi gibi alkol kullanımı da sağlığınızın olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Diğer bir deyişle, tehlikeli hastalıklardan korunmak için başlıca yapmanız gereken şey, sigara ve alkol tüketimini sonlandırmak. TÜİK’in “2017 Ölüm Nedenleri” verilerine göre, tümörler nedeniyle hayatlarını kaybedenlerin %31’i; gırtlak, akciğer ve bronşlarda bulunan tümörler sebebiyle vefat etmişler.

Can Yeleği Tehlikeli Hastalıklar ve Hayat Sigortası ile Kendinizi Güvenceye Alın

Kalp krizi, kanser gibi hastalıkların sık görüldüğünden verilerle bahsetmiştik. Fakat tehlikeli hastalıklar bunlarla sınırlı değil. Vakıf Emeklilik’in sizi ve ailenizi düşünen ürünlerinden biri olan Can Yeleği Tehlikeli Hastalıklar ve Hayat Sigortası sayesinde hayatta karşılaşabileceğiniz pek çok zorlu hastalığa karşı teminat sahibi olursunuz.

Kalp krizinden kansere, MS’den böbrek yetmezliğine, kol ve bacak kaybından büyük yanıklara kadar pek çok tehlikeli hastalığı kapsayan bu sigorta; hastalığa yakalanmanız durumunda sizi, bu hastalıklar nedeniyle poliçe süresi içerisinde vefat etmeniz durumunda ise ailenizi güvence altına alır. Ayrıca bu üründe, belirtilen hastalıkların haricinde bir nedenle vefat gerçekleşirse Vefat Teminatı’nın ödeneceğini fakat Tehlikeli Hastalıklar Teminatı’nın ödenmeyeceğini hatırlatmakta fayda var. Eğer belirtilen hastalıklar nedeniyle vefat gerçekleşirse bu durumda hem Vefat Teminatı hem de Tehlikeli Hastalıklar Teminatı ödenir.

Can Yeleği Tehlikeli Hastalıklar ve Hayat Sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak ve sigortaya başvurmak için tıklayınız.

Yaşam Kulübü’nün Avantajlarından Yararlanın, Sağlığınızı Koruyun

Hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak için sağlıklı beslenmenin, yaşınıza ve sağlığınıza uygun şekilde spor yapmanın ve sağlık kontrollerini aksatmamanın önemli olduğundan bahsetmiştik. Eğer Vakıf Emeklilik BES müşterimizseniz ve ayda minimum 225 TL katkı payı tutarınızı düzenli olarak ödüyorsanız Yaşam Kulüpleri sayesinde sağlığınızı avantajlı bir şekilde koruyabilirsiniz. Nasıl mı?

Yaşam Kulüpleri’nin sunduğu Sağlıklı Beslenme hizmeti sayesinde, anlaşmalı kurum ve uzmanlardan; ilk seansı ücretsiz, diğer seanslarda da %30 indirimle yardım alabilirsiniz. Buna artı olarak; Yaşam Kulüpleri’nin sunduğu indirimli check-up hizmeti, hastalıklarınızın erkenden teşhis edilmesi ve tedaviye erkenden başlanması konusunda etkili olabilir.

Yaşam Kulüpleri üyesiyseniz, hem kendiniz hem de çocuklarınız için indirimli check-up hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Bunun için 0 850 222 9 237 numaralı müşteri iletişim merkezimizi arayıp 4’e tuşlamanız yeterli. Hayatınızı kolaylaştıracak pek çok hizmet sunan Yaşam Kulüpleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Vakıf Emeklilik BES müşterisi olmak için hemen tıklayın.

 

Yorum Yazın