Hem hijyenik bir ortamda vakit geçirmek hem de yaşam ve çalışma alanlarında geçirilen vakitten keyif almak için temizlik olmazsa olmaz! Üstelik çoğu kişinin gözünü korkutan bir şey olsa da aslında temizliği daha kolay bir hale getirmek de mümkün. Şimdi; “Pratik temizlik önerileri nelerdir, ev nasıl çabuk temizlenir, kolay temizlik yöntemleri nelerdir ve ev nasıl temiz tutulur?” gibi soruların cevaplarını vermeye başlayalım.

1. Dağınıklığa Hemen Müdahale Edin

Evinizi temizlediniz, şimdi oturup bir keyif kahvesi içebilirsiniz. İçtiğiniz kahvenin fincanını “Sonra kaldırırım.” diyerek salonda sehpanın üzerinde bırakmamak ya da mutfak tezgâhının üzerine koymamak ise pratik temizlik sırlarından biri. Çünkü ertelediğiniz küçük işler daha sonra büyüyüp devleşebiliyorlar. Bu nedenle oluşan dağınıklığı yok etmek için harekete geçmelisiniz. Mesela fincanı hemen bulaşık makinesine koymaya ne dersiniz?

2. Temizlik Günlerini Belirleyin

Planlı olmak her zaman her şeyi daha kolay bir hale getirir. Plansız olduğunuz durumlarda ise işinizi başka günlere erteleyebilir ve temizliği kendiniz için daha zor bir hale getirebilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız ve zamanınız kısıtlıysa evinizin bölümlerini farklı günlerde temizlemek de kolay temizlik püf noktalarından biri. Fakat evinizin çok kirlendiğini düşünüyorsanız elbette temizlik gününü öne çekebilirsiniz.

3. Düzenleyicilerden Yardım Alın

Salon raflarında, gardırobun içerisinde ya da çocuğunuzun odasında… Saklama kutusu gibi düzenleyici ürünleri kullanarak evinizin daha düzenli olmasını sağlayabilir ve böylece temizlik yapmayı daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Örneğin çocukların oyuncakları, alanın dağınık görünmesini sağlar. Fakat oyuncakları, kumaş bir saklama kutusu ya da ek bir dolaba yerleştirerek bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

4. Fazla Eşya ile Vedalaşın

Fazla eşya ile dekore edilmiş bir yaşam alanı, hem kalabalık görünümü nedeniyle küçük bir evde yaşıyormuşsunuz izlenimi verebilir hem de temizlik yapma sürenizi uzatabilir. Bu nedenle ev dekorasyonunda az eşya kullanmak, kolay temizlik ipuçları arasında yer alıyor. Bu tüyoyu hayata geçirmek için de ihtiyaç duymadığınız ama kullanılabilecek durumda olan fazla eşyayı satabilir ya da ihtiyacı olanlara verebilirsiniz.

Yorum Yazın